BUMAD Hakkında

2007 yılında kurulan Boğaziçi Uluslararası Mağara Araştırma Derneği (BUMAD),  üyelerinin çoğunluğu 1973 yılından bugüne Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü (BÜMAK) ile faaliyetlere katılmış, ülke çapında speleoloji bilimine ilgi duyan kişilerin katılımıyla ulusal ve uluslararası mağara araştırma faaliyetleri düzenleyen bir dernektir.

bumad_hakkinda

Mağaraların ve doğal yer altı oluşumlarının koordinatlarının belirlenmesi, bilimsel olarak incelenmesi, ölçülmesi, ve haritalanması gibi faaliyetleri, Tüzel Kişiliği bünyesinde sahip olduğu teknik ekipmanlar ve malzeme altyapısıyla keşfetme misyonunda olan derneğimiz, mağaracılığa gönül vermiş birçok üyesiyle faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Mezun olduktan sonra dahi yıllarca bünyesinde mağaracılık yaptığımız, gerek malzeme gerekse birikimi ile bize destek vermiş olan BÜMAK’a çalışmalarında destek olabilecek bir kurumu oluşturmak; BÜMAK geçmişine sahip olmayan ancak doğa sporları ile uğraşan ve mağaracılığa ilgi duyan ve duyacak olan insanlara bir platform olmak, Türkiye Mağaracılık Federasyonu’nun kuruluşuna destek sağlamak gibi amaçları kuruluş amaçlarımız arasında sayabiliriz.

Üyelerimiz -1429 m derinliğindeki Türkiye’nin bilinen en derin mağarası olan Egma Düdeni ve -1192 m derinliğindeki Çukurpınar Düdeni gibi mağaraların keşfi, ölçülmesi ve haritalandırılması çalışmalarında bulunmuştur.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mağara Araştırma Birimi, Valilikler ve çeşitli kurumlar ile çalışan derneğimiz, ülkemizdeki doğal yer altı kaynaklarının tespiti için çalışan sayılı kuruluştan biridir.

BUMAD, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm mağara araştırma dernek ve kulüplerinin kurtarma, eğitim, dökümantasyon ve yabancı mağaracılar konusunda ortak platformu olan Türkiye Mağaracılık Federasyonu kurucu üyelerinden ve destekçilerindendir.

Derneğimiz, mağaracılıktan, keşfetmekten, üretmekten ve doğada bulunmaktan keyif alan herkese açıktır.


Dernek Tüzüğümüz ve Yönetmeliğimiz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s